Dziady 67 Roman Cieślewicz

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 7 dni
Cena: 900,00 zł 900.00
ilość szt.

towar niedostępny

Opis

Roman Cieślewicz

  • Tytuł:Dziady
  • Title: 
  • Plakat teatralny
  • Technika: offset, papier
  • Data powstania: 1967 r.
  • Wymiary: c.a 98 cm x 68 cm

Oryginalny plakat teatralny z 1967 roku

Roman Cieślewicz (1930-1996 r. Paryż).Polski artysta grafik, czołowy przedstawiciel polskiej szkoły plakatu. Studiował na ASP w Krakowie. Od 1963 r. mieszkał i pracował w Paryżu. Był członkiem AGI. Uprawiał plakat, typografię książkową, fotomontaż

 

Jest to oryginalny plakat do słynnego przedstawienia Dziadów w Teatrze Narodowym, którego zdjęcie przez cenzurę stało się impulsem do zajść marcowych z 1968 roku na Uniwersytecie Warszawskim.

Wydarzenia marcowe

Bezpośrednią przyczyną wybuchu zajść była demonstracja studentów pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Warszawie(30 stycznia 1968) przeciwko zdjęciu przez cenzurę spektaklu Dziady w reżyserii Kazimierza Dejmka granego w warszawskim Teatrze Narodowym Po czterech pierwszych przedstawieniach poinformowano Dejmka, że spektakl może być grany tylko raz w tygodniu, młodzieży szkolnej nie można sprzedawać więcej niż 100 biletów po cenach normalnych, reżyser ma też odnotowywać reakcje publiczności (pretekstem było rzekome wznoszenie przez publiczność haseł antyrosyjskich oraz antyradzieckich).

16 stycznia zawiadomiono go, że 30 stycznia odbędzie się ostatnie przedstawienie. Na spektaklu tym (jedenaste przedstawienie od premiery) był nadkomplet, głównie studenci. Przedstawienie co chwilę przerywały oklaski. Po zakończeniu spektaklu skandowano hasło "Niepodległość bez cenzury", wymyślone przez Karola Modzelewskiego Rozlegały się także okrzyki: "Chcemy kultury bez cenzury!". Po wyjściu z teatru grupa ok. 200-300 osób (w większości studentów) ruszył w kierunku pomnika Adama Mickiewicza z transparentami "Żądamy dalszych przedstawień", który złożono u stóp pomnika. Milicja interweniowała już praktycznie po zakończeniu marszu, rozpędzając tłum pałkami i aresztując 35 manifestantów, z których dziewięciu pociągnięto do odpowiedzialności przed kolegium karno-administracyjnym. Dwóch studentów Uniwersytetu Warszawskiego na wniosek ministra szkolnictwa wyższego Henryka Jabłońskiego relegowano z uczelni za przedstawienie relacji z zajść reporterom prasy francuskiej. Byli to Adam Michnik i Henryk Szlajfer.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl